Невідкладна допомога закладам культури в Одесі

За підтримки Надзвичайного фонду спадщини ЮНЕСКО команді ГО «Музей для змін» протягом 2022-2024 років вдалося реалізувати цілу низку активностей, спрямованих на надання екстреної допомоги культурним установам Одеси та збереження культурної спадщини, що постраждала внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну.

Фаза 1

Квітень – червень 2022

Оцифрування музейних колекцій та архівів

Одеський національний художній музей, Музей сучасного мистецтва Одеси та Державний архів Одеської області отримали додаткову підтримку для прискорення оцифрування колекцій, а також ресурси для зменшення ризиків ушкодження колекцій.

Ознайомитися з онлайн-колекцією Одеського художнього музею

Необхідні матеріали для закладів культури

У тісній співпраці з Департаментом культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації проєкт забезпечив необхідний мінімальний запас різноманітних матеріалів, які можуть знадобитися місцевим закладам культури для збереження та захисту культурної спадщини.

На фото: Директор Департаменту культури, релігій та охорони архітектурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації Олена Олійник, менеджер Департаменту Ольга Тарасова, координаторка Museum for Change Дар’я Дьякова. Фото Івана Страхова.

Емблеми «Блакитний щит»

Одним з напрямків підтримки ЮНЕСКО культурної спадщини Одеси є встановлення на історичних будівлях емблеми «Блакитний щит», яка позначає захист відповідно до Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей під час збройних конфліктів. У співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики України ЮНЕСКО у 2022 році профінансували встановлення емблем на 54 культурних об’єктах Одеси.

Захист міських скульптур

У рамках проєкту були встановлені захисні конструкції навколо п’ятьох важливих скульптур у публічному просторі Одеси:


  1. пам’ятник жертвам Голокосту в Прохорівському сквері;
  2. композиція «Леви» Йосипа Мормоне на Старосінній площі;
  3. «Лев та Левиця» Огюста Каена у Міському саду;
  4. скульптура «Колос» Єгора Зігури у дворі ОНХМ;
  5. скульптура «Петя і Гаврик» на площі Віри Холодної.

Реалізація цієї частини проекту стала можливою завдяки дієвій допомозі Департаменту культури обласної державної адміністрації та Департаменту культури та туризму Одеської міської ради. Український художник та ілюстратор Олександр Грехов створив унікальні ілюстрації скульптур для кожної захисної конструкції.

Ремонт даху та вікон Одеського національного художнього музею

Під час російської атаки на Одеський порт 22 липня 2023 року сильно були пошкоджені вибуховою хвилею дах та вікна Одеського національного художнього музею. Їх було відновлено також за підтримки ЮНЕСКО через Надзвичайний фонд спадщини.

Протягом 2023-2024 років ЮНЕСКО продовжили підтримку одеської культурної спадщини.

Фаза 2

Листопад 2023 – Березень 2024

Додаткові емблеми «Блакитний щит»

Під час другої фази було встановлено ще 186 табличок «Блакитний щит» в історичному центрі міста та в області. Емблеми «Блакитний щит», котрі позначають культурні об’єкти, що підлягають захисту згідно з міжнародним правом, повинні поважатися всіма країнами, включаючи Російську Федерацію. Будь-яке порушення цих зобов'язань може становити воєнний злочин.

Оцифрування колекції Одеського національного художнього музею

Команда Одеського національного художнього музею продовжує кропітку працю над оцифруванням карток музейної колекції. Наукові співробітники щодня переносять інформацію про твори мистецтва в цифровий каталог, щоби вберегти її від фізичного знищення.

«Ми продовжуємо процес оцифрування нашої колекції, який розпочали весною 2022 року. Для музейної команди це не тільки питання нового формату збереження інформації, але й створення умов, за яких закордонні та українські дослідники можуть ознайомитися з нашою колекцією. В цьому проєкті хотіли зафіксувати не тільки найяскравіші роботи та ті, що були представлені в експозиції, але і роботи, які ми довгий час не експонували», — каже Володимир Дамаскін, керівник науково-просвітницького відділу.

Завдяки фінансуванню з Надзвичайного фонду спадщини ЮНЕСКО загалом з 2022 по 2024 роки буде оцифровано 3000 карток.

На фото: наукові співробітники Олександра Шевцова, Олексій Воронко та Ольга Дзерик за роботою. Фото — Іван Страхов.

Піклування про міські скульптури 

У другій фазі надання допомоги Одесі через Надзвичайний фонд спадщини ЮНЕСКО продовжилася робота над захистом скульптур у публічному просторі міста. Зокрема, за запитом Одеської міської ради ми встановили укриття над двома монументами — скульптурою другої половини XIX століття «Купальниця» та пам’ятником Отаману Головатому.

Також у співпраці з міською радою триває процес оновлення та ремонту 5 захисних конструкцій, що були встановлені позаминулого року і вже потребували додаткового технічного обслуговування.

На фото: укриття пам’ятника Отаману Головатому. Автор — Іван Страхов.

Фотофіксація експонатів Одеського археологічного музею

За підтримки ЮНЕСКО організували фотофіксацію експонатів Одеського археологічного музею НАН України.

Вже відзняли колекцію скла, знайденого в античних містах Північного Причорномор'я, та посуд Трипільської культури. Фотограф Олексій Каташинський продовжує цю кропітку та важливу роботу.

«Під час повномасштабної війни дуже важливо максимально вичерпно зберегти інформацію про колекції нашого музею, у яких є статус національного надбання. Фотографуючи наші артефакти, ми зберігаємо світлини у декількох форматах, у тому числі RAW, для можливості подальшої ідентифікації наших речей у разі надзвичайної ситуації. Під час цього проекту ми сконцентрували увагу на колекціях з унікальних пам’яток Одещини та Півдня України», — розповідає Марія Лобанова, докторка філософії, в.о. завідувачки відділу наукової обробки і зберігання фондів.

Загалом за два роки:

250

встановлено 250 емблем «Блакитний щит» в Одесі та області

7

захищено 7 скульптур у публічному просторі міста

3000+

відфотографовано 3000+ експонатів в Одеському археологічному музеї

2500+

оцифровано 2500+ карток для онлайн-колекції Одеського національного художнього музею

5

5 культурних інституцій отримали підтримку від ЮНЕСКО

Дякуємо усім партнерам, підрядникам, співробітникам інституцій за злагоджену роботу задля захисту та порятунку української культурної спадщини.

Команда:
Співзасновниця Museum for Change, керівниця проєкту
Олександра Ковальчук

Директорка ОНХМ, менеджерка проєкту
Катерина Кулай

Координаторка
Дарія Дякова

Фотограф
Іван Страхов

Комунікаційна менеджерка
Валерія Шевченко

Усі розміщені на цьому вебсайті матеріали, зокрема фотографії, тексти та логотипи, захищені авторським правом.У разі виникнення запитань та/або запитів щодо використання матеріалів, будь ласка, напишіть нам

Підтримати нас

Підтримати нас

Підтримати нас

Ми закликаємо вас долучитись до наших зусиль, щоб забезпечити необхідні матеріали та посилити безпеку для українського спадку, що перебуває під загрозою!

Підтримати

Напишіть

Напишіть

Напишіть

Напишіть

Нам

Нам

Нам

Нам

Нам

Нам

Нам

Нам

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.